Szakvélemény a BPRS készülék használatával szerzett tapasztalatainkról, 50 beteg (sérültek, és gyulladásos- illetve degeneratív eredetű mozgásszervi panaszokkal rendelkező betegek) kezelése alapján
Osztályunkon, az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézet szervezeti átalakítását követően új névvel: a Péterfy Sándor Utcai Kórház-Rendelő intézet és Baleseti Központ Baleseti Rehabilitációs Osztályán sérültek, illetve mozgásszervi betegek ambuláns fizioterápiás kezelését végezzük.
Betegeink nagy része ambulánsan ellátott, vagy kórházi-, műtéti ellátáson átesett sérült, illetve erős, akár akut panaszokat okozó ortopédiai-, reumatológiai jellegű csont-ízületi elváltozásokban szenvedő beteg.
Osztályunkon a sérültek komplex kezelése történik, a panaszoknak megfelelő egyéni gyógytornát és különböző fizikoterápiás kezeléseket alkalmazunk a szakmai követelményeknek megfelelő széles spektrumban, majd a kontrollok során a beteg állapotának változásaihoz igazítva módosítjuk a kezeléseket. Szükség esetén a fizioterápiát kiegészítjük megfelelő gyógyszerek adásával, ortézissel történő ellátással. Ha a beteg állapota szükségessé teszi, műtéti javaslatot teszünk. Célunk a betegek minél teljesebb, és gyorsabb rehabilitációja, a panaszok megszűntetése, és lehetőleg a teljes funkció visszanyerése.
Az osztályon ezt a munkát 5 szakorvos (traumatológus- fizioterápiás, illetve reumatológus), 24 gyógytornász, 4 fizikoterápiás asszisztens és egy masszőr látja el. Naponta átlag kb. 3-400 beteget kezelünk, és évente átlagosan 5-6000 körül alakul az új betegeink száma.
Munkánkhoz folyamatosan keressük a szakma által elfogadott, illetve a nemzetközi gyakorlatban is alkalmazott módszereket, eljárásokat, eszközöket, illetve országos intézeti osztályként rendszeresen vállaljuk megfelelő, nagyobb számú beteganyagon a különböző kezelések, illetve módszerek eredményességének vizsgálatát, felmérését.
A BPRS készülék – mely a magnetoterápia és elektroterápia eszközeit kombinálja, és alkalmazza bizonyos akupunktúrás pontokon, a bioregulációs terápiás módszerek közé illeszkedik, mely számos betegség mellett mozgásszervi elváltozásoknál is eredményesen alkalmazható.
2006. július-augusztus hónapban 53 beteget kezeltünk, akiket az osztályunkon legnagyobb számban megforduló betegség- illetve sérülés típusokból válogattunk ki. A kiválasztott betegek a megfelelő gyógytorna mellett fizikoterápiaként 10 alkalommalBPRS kezelésben részesültek. Az egyébként alkalmazott terápia – melybe a kontrollcsoportot betegei tartoznak – általában különböző eljárásokat jelent, leginkább az interferencia áram, ultrahang, sono- vagy iontoforézis, illetve pulzáló elektromágneses terápiát alkalmazunk.
Eredményeinket 50 beteg kezelése alapján összegezzük, 3 beteg kiesett, részben, mert nem járták végig a kúrát, illetve annak befejezése után nem jelentkeztek ellenőrző vizsgálatra.
A BPRS terápiában részesült betegek megoszlása sérüléseik illetve a panaszt okozó elváltozásaik szerint:
Sérülések:
Gerinc, csigolya sérülés: 1
Felső végtagi törés: 3
Alsó végtagi törések: (boka, láb): 8
Térdtáji + lábszártörés: 3
Térdtáji lágyrész sérülés (szalag, porc stb.): 6
Boka láb lágyrész sérülése (szalag szakadás): 10
Ín-, izomsérülés: 1
Multitrauma: 1
Panaszt okozó gyulladásos, ill. degeneratív elváltozások:
Gerinc degeneratív elváltozások okozta panasz: 3
Több régiót érintő panaszok (gerinc + végtagok): 4
Boka-, láb gyulladásos, degeneratív elváltozás: 2
Arthrosis, synovitis, condropathiás panasz: 2
Tendinitis, inhüvely gyulladás: 6
20 betegnél a panaszokat és a kezelés eredményét is valamilyen szinten befolyásoló kísérő elváltozás, betegség állt fent. Ezek megoszlása a következő:
Kísérő betegségek:
Osteoporosis: 4
Sudeck dystrophia: 3
Polyarthropathia: 5
Az érintett régio korábbi sérülése, műtéte: 3
Kiterjedt varicositás az érintett végtagon: 1
Az érintett végtagon fekély (rovarcsípésből): 1
Súlyos krónikus légúti betegség: 1
A kezelt betegek megoszlása a kontroll csoportban nagyon hasonló a kezelt csoportéhoz:
Sérülések:
Gerinc, csigolya sérülés: 1
Felső végtagi törés: 3
Alsó végtagi törések: (boka, láb, térdtáji): 9
Térdtáji lágyrész sérülés (szalag, porc stb.): 12
Boka láb lágyrész sérülése (szalag szakadás): 9
Ín-, izomsérülés: 1
Multitrauma: 1
Panaszt okozó gyulladásos, ill. degeneratív elváltozások:
Gerinc degeneratív elváltozások okozta panasz: 3
Több régiót érintő panaszok (gerinc + végtagok): 2
Boka-, láb gyulladásos, degeneratív elváltozás: 3
Arthrosis, synovitis, condropathiás panasz: 2
Tendinitis, inhüvely gyulladás: 4
A kezelés indikációját a tünetek alapján lényegében minden esetben a fájdalom, és különböző mértékű, ehhez kapcsolódó funkciókárosodás, ízületi mozgásbeszűkülés, duzzanat-oedema jelentette.
A betegek általában 10 BPRS kezelést kaptak, két beteg azonban már kevesebb (5, ill. 7) kezelés után befejezte a kezelést, mert mindkettő panaszai megszűntek, egy beteg enyhülő panaszai miatt még 5 (összesen 15) kezelést kapott.
10 BPRS kezelés után a betegeket kontrollvizsgálatra hívtuk.
41 beteg lényeges állapotjavulásról, illetve a panaszok megszűnéséről számolt be, melyet a klinikai tünetek nagyfokú enyhülése, a funkciók számottevő javulása kísért.
A 41 beteg közül 21-nek a 10 BPRS kezelést követően a panaszai olyan mértékben csökkentek, hogy további kezelésre már nem volt szüksége, de összességében 24betegnél értékeltük úgy, hogy a BPRS kezelést követően panaszai megszűntek, vagyis gyógyult.
A fennmaradó 17 beteg még gyógytornára, kezelésre további 5-11 alkalommal jött, egyéb tünetei, - izomgyengeség, a kezdetinél lényegesen enyhébb panaszai miatt, mielőtt terápiáját lezártuk volna. Ennek ellenére úgy értékelték állapotukat, hogy a BPRS kezelés mellett az rohamosan javult.
Abból a 9 betegből, akiknél nem észleltünk ilyen mértékű javulást 10 kezelés után, 4évek óta rendszeres fizioterápiás és gyógyszeres kezelésekben részesül, gyakorlatilag nem gyógyuló mozgásszervi panaszai, fájdalmai, krónikus-degeneratív mozgásszervi betegsége miatt. Mind a 4 javulásról számolt be, de panaszaik összességében nem szűntek meg.
3 betegnek ízületet érintő többszörös törése, műtéte volt, a BPRS kezelést több hónappal a sérülés után kapták a komoly panaszokkal rendelkező betegek. Mindháromnál olyan elváltozásokat okozott a sérülés, mely alapján teljes panaszmentesség nem várható, mérsékelt javulásról mindegyik beszámolt.
Egy térd arthrosisos betegnél – több más kezelés után – a BPRS terápia sem hozott eredményt, protézis beültetésre jegyezték elő.
Egy bokatáji lágyrészsérüléses betegünk volt összesen az 50 betegből, akinek panaszai csak kis mértékben javultak a BPRS kezelés és gyógytorna mellett, és még 3 hónapig járt komplex fizioterápiára, mire panaszai rendeződtek.
Az 50 beteg kezelése alapján összességében elmondhatjuk, hogy a leglátványosabb eredményt, részben a lágyrészsérülések, és tendinitisek, ill. a lágyrészek krónikus gyulladásos panaszai esetén kaptuk.
A sérülések közül a Sudeck dystrophiás (RSD) szövődményeknél a kezelések mellett a panaszok gyors mérséklődését láttuk, illetve a lágyrészsérülések, és szövődménymentes törések rehabilitációját is látványosan felgyorsította a BPRS kezelés. A Sudeck dystrophia – ha nem kellő időben és megfelelő intenzitású kezelést kap a beteg – könnyen végleges rokkantsághoz vezető nagyfokú funkciókárosodást is eredményezhet az érintett végtagon.
Összehasonlítottuk az eredményeket a szokásos fizikoterápiás eszközökkel kezelt betegekével. Osztályunkon főleg a komolyabb panaszokkal, sérülésekkel, ortopéd-traumatológiai műtétek, vagy egyéb mozgásszervi betegségek miatt hozzánk irányított betegeket kezeljük. Mindig egyéni tornával illetve kezeléssel kezdünk, és a betegek panaszaihoz igyekszünk kiválasztani a legmegfelelőbb fizikoterápiát. Leggyakrabban a különböző elektroterápiák (interferencia, diadinamik áram, iontophoresis, szelektív ingeráram kezelések), ultrahang kezelés, pulzáló elektromagneto-terápia illetve termo- és fototerápia kerül alkalmazásra. Korábban már számos vizsgálat igazolta, hogy ezek a kezelések a panaszok ill. elváltozások alapján megfelelő indikációval kiválasztva, enyhítik a betegek panaszait, könnyebbé teszik a gyógytorna és egyéb manuális technikák alkalmazását, és ezzel felgyorsítják a rehabilitáció hatékonyságát.
Ezekkel a komplex módon kezelt betegekkel összevetve a BPRS terápia alkalmazását, azt tapasztaltuk, hogy a betegek további pozitív élményként élték meg a kezelést, nagy részük úgy érezte, a szokásos kezelésekhez képest nagyobb mértékben enyhítette a BPRS kezelés a panaszaikat. A szubjektív tényezők mellett a két táblázat adatait (l. mellékelt Excel tábla) összevetve látjuk, hogy átlagosan harmadával rövidebb ideig tartott a BPRS terápiával kezelt betegek rehabilitációs ambulanciánkon történő kezelési ideje: a kontroll csoportban ez átlagosan 14,7 hét volt, míg a BPRS terápia alkalmazása esetén 8,7 hét. Az idő mellett az alkalmazásra kerülő fizikoterápiás kezelések száma is kevesebb ebben a csoportban, tehát több szempontból is hatékonynak tekinthetjük a BPRS kezelést: a betegek kevesebb készüléket, eszközt, kezelési időt igénybe véve, ennek ellenére rövidebb idő alatt gyógyulnak fel sérülésük, műtétük, vagy egyéb mozgásszervi betegségük után, és ezáltal a munkaképességüket is hamarabb visszanyerik.
Eddigi tapasztalataink alapján a módszert a mozgásszervi betegségek, sérülések fizioterápiájában is eredményesen alkalmazhatónak tartjuk, ezért további vizsgálatokat tervezünk:
Egyrészt a Sudeck dystrophia kezelését, másrészt a különböző degeneratív eredetű lágyrész-gyulladások, és nagy fájdalommal, duzzanattal mozgásbeszűküléssel járó sérülések összehasonlító vizsgálatait tervezzük, hogy felmérjük, illetve pontosítsuk, mely esetekben a leghatékonyabb ez a terápia, a gyógyulás idejének lerövidítése, a panaszok minél gyorsabb rendeződése, és ezekkel szoros összefüggésben a leginkább költséghatékony terápia kiválasztása szempontjából.
Budapest, 2007. november 27.
Dr. Kricsfalusy Mihály
osztályvezető főorvos
Péterfy S. u-i Kh. és Rendelőint. és Baleseti Központ
Baleseti Rehabilitációs Osztály
3. Tökéletesen látok Lábamon, talpamon és a lábujjak alatti részen fájdalmas csomók, göbök voltak. Sokáig jártam kezelésre, sajnos eredménytelenül. A terápia 2 havi használata után a csomók eltűntek, és a fájdalom is megszűnt. D. Jánosné, Eta, Budapest
Egyre inkább érzem, hogy a készüléknek és terápiának van egy másodlagos hatása is. Nekem ugyanis pacemakerem (szívritmus szabályzóm) van már 22 éve, így a kezeléseket magamon nem végezhetem el, de amióta ezzel a készülékkel és terápiával találkoztam, a környezetemben (például Parkinson kórban szenvedő embereknél, valamint a családomban) tapasztalt javulások és visszajelzések engem is feltöltenek, és gyógyítanak. Fantasztikus jó érzés látni a beteg emberek szemében az örömöt, a javulások utáni boldogságot, együtt reménykedni velük, hogy ők is meggyógyulhatnak. A tőlük kapott hála és szeretet közvetítésével, úgy érzem, rám is hat ez a terápia. Agykontrollosként az Ultra gyógyító technikák szemináriumot is elvégeztem, tehát tudok gyógyulást elősegíteni, de az ilyen gyorsan és látványosan még soha nem sikerült, mint a terápiával. Rokkant nyugdíjasként volt és van néhány bajom, de, szerencsére, olyan pozitív családban nőttem fel, ahol, a gondokat elfogadva, nevetve kerestük mindig a kiutat, a megoldást. És most itt van a kezünkben! EZ AZ, amire vártunk! És én ezért vagyok most itt, köztetek! Öt éves voltam, amikor a húgom megszületett. Örömmel vártam, de, sajnos, nyitott gerinccel jött a világra. Egy órás korában megoperálták, de a műtét után mindkét lába béna maradt. Valószínűleg a skarlátnak köszönhetjük a családunk bajait, én ugyanis ebben a betegségben szenvedtem, amikor az édesanyám három hónapos terhes volt. Erre a szövődményre akkor még nem figyeltek fel az orvosok. A húgom járóképtelen lett, nálam pedig 17 éves koromban fedeztek fel szívbetegséget, amelynek okozója - nagy valószínűséggel -szintén a skarlát volt. A készüléket és terápiát húgomon is kipróbáltam, és nála is elérhető volt az eredmény -a mozgásképtelenség nem jelent még elhalást. Csak bíznunk kell az EMBER-ben, nincs nála csodálatosabb. A szervezet elvégzi a feladatát, nekünk csak segíteni kell ebben, és most itt van a kezünkben a lehetőség! Az eddig tapasztaltak alapján nagyon fel vagyok dobva! Öt éves koromban megfogadtam édesanyámnak, hogy én szeretném az embereket meggyógyítani, és közöttük ott lesz a húgom is. Az orvosok sokszor lemondtak róla, de ő még most is él, a mi örömünkre. Igaz, nem lettem orvos -mérnöki végzettségem van -, de az egészség és annak megőrzése mindig is érdekelt. 1996-ban -más termékeken keresztül -már közel kerültem a keleti orvosláshoz és filozófiához. Számomra az rendkívül logikus és érthető. Ha valaki egészségesnek születik, annak egészségben kell magát tartania, és nem kell megvárni, hogy beteg legyen, és ezután - sok nehézség árán -ismét megtanítani arra, hogy hogyan lehet a szervezete újra egyensúlyban, hogyan lehet ő ismét egészséges, vagy legalábbis jobb egészségű. A terápia ebben messzemenőkig segít. Ki kell söpörni mindannyiunk fejéből a negatív gondolatokat, amelyek visszahúznak. Nem kell kifogást keresni, mert aki kifogást keres, az nem is fog mást találni, és nem fog semmi mással foglalkozni, csak a kifogásaival. Nekünk most az a feladatunk, hogy minél több emberrel ismertessük meg az egész világon a készüléket és terápiát, egy magyar találmányt. Szép és nemes küldetés ez számunkra, akik most már a hírvivői vagyunk. "Vidd hírét az igazaknak!" D-né, B. Magdolna, Zalaegerszeg
37 éves férfi vagyok. Csípőfájdalmaim kb. tíz éve kezdődtek, és három éve annyira roszszabbodni kezdett az állapotom, hogy az idén tavasszal már csípőprotézis beültetésére vártam. Január 4-én kezdtem el a terápiát. Eleinte csak azt éreztem, hogy a fájdalmaim csökkentek. A 11. kezelés után viszont már a csípőizületi merevségem is kezdett engedni, és szép fokozatosan nyílt a térdem, és nőtt meg a két lábam közti távolság. Kezelés előtt a két térdem legfeljebb 20 cm-re tudott eltávolodni egymástól; kb. négy heti kezelés után ez a távolság csaknem 60 cm-re nőtt. Fájdalmaim jelentősen csökkentek, hosszú idő után éjszaka ismét tudok aludni, ami korábban a fájdalom miatt nem ment. Mozgásom egyre könnyebb, és egyáltalán: sokkal erősebbnek érzem magam. O. István, Gyula 6. Tapasztalták, tapasztaltuk - elsősorban bioenergetikusok figyelmébe... M. Edit: Évtizedek óta sok betegséggel él együtt. A január 20-ai előadáson öt betegséggel kapcsolatban kapott tanácsot, a kezeléseket illetően. Amikor a 12. kezelésen volt túl, orvosi kontrollon vett részt. A kezeléssel párhuzamosan intenzíven csinálta a csuklón lévő csont javasolt masszírozását is, a gyakori szív-fibrilláció miatt. A kontroll eredménye az volt, hogy az orvos kijelentette: "Évek óta ilyen jó állapotban még nem volt a szíve, Editke!" A beteg 30 éven át szedett vízhajtót. Most - orvosa tanácsára, aki a javulást észrevette - elhagyta ezt a gyógyszert, mert nincs rá szüksége. Ezen túlmenően jelentős javulás következett be pajzsmirigyének működésében, az általános közérzetében, munkabírásában, s nem utolsó sorban hangulatában is. D. Péter: Évek óta aranyér problémákkal küszködött. Kb. 10. alkalom után panaszai megszűntek, elhárult a betervezett műtét "veszélye", egyelőre panaszmentes, és reméli, tartósan az is marad. Saját tapasztalataim: - 30 évvel ezelőtt - gyógyszer túladagolás miatt - mindkét vesém kritikus állapotba került. Ennek következtében bal vesém azóta is energiahiányos volt, alulműködéssel dolgozott. A 12. kezelés után az egyensúly tartósan helyreállt. F. János, Budapest
Édesapám járása 1-2 év alatt nagyon leromlott, ízületi gyulladások miatt. Egyre nehezebben ment a felállás is, ha leült. Mozgása beszűkült, már csak az ágytól a fotelig közlekedett. Édesanyám visszeres lábaival küszködött 15-20 éve. Égtek, sajogtak a lábai, reggel, felkelés után már gumiharisnyát kellet húznia, hogy bírja a járkálást. G. Andrásné, Zsuzsa, Budapest
Családommal 1 hónapja használjuk a terápiát. J. Ferenc, Budapest
A terápiát április 23-án kezdtük használni. Családunkban a 93 éves mamán 2 hónap-ja csípőprotézis műtétet végeztek. Három heti terápia használat után a laboreredményei már jelentősen megváltoztak: a vérsüllyedés 57-ről 20-ra, a vastartalom 7-ről 11-re emel-kedett, a húgysav 517-ről 248-ra csökkent (ez a köszvényt jelző mutató), a vérkép normál értékű lett. A kórházból tenyérnyi felfekvéssel jött haza a nagymami, ami a terápia használatával három hét alatt begyógyult. G. Józsefné, Piroska, Pilisborosjenő
Szklerózis multiplex - S.M. Nekem nem volt időm arra várni, hogy másoknál lássam az eredményt. Tavaly decemberben, amint megismertem, megvettem a készüléket, és tanácsadóm segítségével kezelni kezdtem magam. Íme, a történetem, tőmondatokban.
Sz. Istvánné, Békéscsaba
74 éves asszony vagyok, aki korábban sok egészségügyi problémával küszködött. A terápiával lányom, P.A.-né ismertetett meg, és ő végezte rajtam a kezeléseket is. Háromszor tíz napi kezelés után nagyon sok panaszom enyhült (pl. az emésztési problémáim), és a hangulatom, a kedélyem is sokat változott, pozitív irányba. Most konkrétan csak egyetlen, látványos változásról számolok be. A készülék alkalmazása előtt a jobb oldalamon terjedelmes daganat volt, amely nagyon aggasztott. A harmadik kezelési ciklus alatt kimondottan erős fáradtság vett erőt rajtam, a jobb oldalamban pedig fájdalmam és puffadás érzésem volt. Szerencsére csak volt, mert a terápiát követő szünet harmadik napjának reggelére a fájdalom megszűnt, és eltűnt az oldalamból a kb. tojás nagyságú daganat! Ezért nagyon hálás vagyok a terápiának! A kezeléseket tovább folytattam. Rövid tünetmentes időszak után kezemben, lábamban igen intenzív izomfájdalmak jelentkeztek, ezért kb. 1 hét után lányommal a kezelés szüneteltetése mellett döntöttünk, hogy a szervezetem pihenhessen. Néhány nap múlva az izomfájdalmak minimálisra korlátozódtak. Kb. másfél hét szünet után ismét kezelem magam, de már csak heti 2-3 alkalommal. Amennyiben további eredményeim is lesznek, azokat is közzé fogom tenni, hogy másoknak is reményt adjak. B. Józsefné, Budapest
|